Rekomendowane produkty
Artykuły eksperckie

Po opony całoroczne sięga coraz więcej europejskich kierowców, gdyż to pozwala zapomnieć o sezonowej wymianie ogumienia, oszczędzając czas i pieniądze. Dzięki swoim świetnym właściwościom chronią nas przed dynamicznie zmieniającą się pogodą bez względu na porę roku. Wybierając ogumienie wielosezonowe, z reguły powinno sięgać się po produkty sprawdzonych marek, odpowiadamy zatem, co oferują opony Pirelli Powergy All Season SF.

Zamiennikiem przyjęło się nazywać opony o rozmiarze innym niż stosowane fabrycznie w konkretnym modelu pojazdu, ale dopasowane parametrami tak, aby zachować pełne bezpieczeństwo jazdy. Jak dobrać zamienniki? Sprawdź nasz kalkulator opon.

Wybierając nowe opony całoroczne, letnie lub zimowe, zetkniemy się z pewnością z produktami klasy HP (High Performance) oraz UHP (Ultra High Performance), które stale zyskują na popularności. Niegdyś były one zarezerwowane wyłącznie dla modeli z najwyższych półek cenowych, dziś na ich zakup może jednak pozwolić sobie każdy kierowca. Nasuwają się zatem tutaj dwa ważne pytania – czym wyróżniają się opony HP i UHP na tle standardowych modeli, a także czy warto w nie zainwestować.

Reinicjalizacja opon to pojęcie opisujące operację przeprowadzaną po wymianie lub napompowaniu ogumienia w samochodzie. Większość kierowców zapewne jednak nie zetknęła się nigdy z tym terminem. Nie powinno to dziwić, ponieważ reinicjalizacji dokonuje się z reguły wyłącznie w autach popularnych francuskich marek, przede wszystkim Peugeot oraz Renault. Ponadto dotyczy tylko modeli produkowanych w ostatnich kilkunastu latach. Reinicjalizacja przeprowadzana jest także w pojazdach innych firm, ale występuje tam pod inną nazwą. Wytłumaczmy zatem, na czym ona polega.

Słowo „camber” odnosi się do kilku różnych pojęć. Jest np. wykorzystywane przez narciarzy lub pilotów, ale w przypadku aut opisuje ono kąt nachylenia ich kół do nawierzchni drogi. Samochodowy camber ma ogromne znacznie dla sportowców ścigających się w różnych klasach pojazdów, a jego ustawieniem zajmuje się sztab mechaników korzystających z zaawansowanych pomiarów, które pozwalają wybrać optymalne wartości. Kąt pochylenia koła z reguły nie interesuje przeciętnego kierowcy, chyba że ulegnie rozregulowaniu, co może wpływać na osiągi auta w trakcie jazdy W artykule przedstawiamy zatem najważniejsze informacje na temat camberu.

Opony to jedyny punkt styku między samochodem a nawierzchnią drogi. W związku z tym to od nich zależy, jak bezpieczna i komfortowa będzie jazda. Wielu kierowców, zwłaszcza tych nieznających się dobrze na motoryzacji, może mieć dylemat, jaki model wybrać – letnie, całoroczne, a może wzmacniane? Przychodzimy z pomocą! Wzięliśmy pod lupę różne rodzaje opon. Zapoznaj się z nimi i sprawdź, które sprawdzą się w twoim samochodzie.

Włochy kojarzą się nam oczywiście z doskonałą kuchnią, modą, klasycznym malarstwem, rzeźbą oraz architekturą, a także operą i urokliwymi krajobrazami. Kraj ma również swoją drugą stronę – to w nim narodziły się jedne z najpopularniejszych do dziś marek samochodów, a także działają producenci najdroższych luksusowych limuzyn i aut sportowych. Jednak włoski przemysł motoryzacyjny nie mógł się rozwijać bez wsparcia ze strony wytwórców części i ogumienia. Sprawdźmy zatem, jakie marki włoskich opon wciąż są dostępne na rynku.

Niemcy są ojczyzną samochodów, ponieważ to tam narodziły się pierwsze automobile z silnikiem spalinowym, a także na szeroką skalę zaczęto produkować te pojazdy. Do dziś w Niemczech swoje siedziby mają największe firmy motoryzacyjne świata, takie jak Audi, Mercedes-Benz, Volkswagen, BMW czy Porsche. Konsumenci cenią niemieckie auta ze względu na jakość ich wykonania, bezpieczeństwo i solidność. W podobny sposób podchodzą także do przeznaczonych dla nich akcesoriów i części zamiennych, które powstają za naszą zachodnią granicą. Przyjrzymy się zatem popularnym markom niemieckich opon.

Opony typu slick oraz semi slick to ogumienie projektowane z myślą o samochodach wyścigowych i sportowych. Większość kierowców nie miała okazji sprawdzić, jak spisują się one podczas jazdy, ani nawet zobaczyć ich na własne oczy. Przedstawiamy zatem najważniejsze informacje na temat opon slick, odpowiadając również na pytanie, czy można używać ich na zwykłych drogach, a jeżeli tak, to co należy wiedzieć przed ich założeniem.

Opony samochodowe można ogólnie podzielić na dwie kategorie – ogumienie uliczne oraz wyścigowe/sportowe. Z reprezentantami tej drugiej kategorii stykają się praktycznie wyłącznie uczestnicy wyścigów, eventów i turniejów przeznaczonych dla profesjonalistów lub amatorów, jak również najwięksi entuzjaści motosportu. Przeciętny kierowca raczej nigdy nie wypróbuje ogumienia tego typu, dlatego jego wiedza na temat tego rodzaju opon jest dość ograniczona. Przedstawmy zatem najważniejsze fakty związane z oponami sportowymi.